Misja oraz strategia internacjonalizacji Wydziału
Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych będąc częścią Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach przyjmuje cele i misje całego Uniwersytetu, tj. kształcenie studentów - przyszłych elit społecznych i gospodarczych kraju; wychowanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie i za umacnianie zasad demokracji oraz poszanowania praw człowieka; prowadzenie badań naukowych; kształcenie i promowanie kadr naukowych; upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej; utrzymywanie stałych kontaktów z absolwentami; działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.
Wydział misje te odnosi do reprezentowanych przez siebie dziedzin naukowych i prowadzonych kierunków studiów. Wyraża też gotowość realizacji Misji Uczelni poprzez włączenia się do debaty publicznej we właściwych dla siebie obszarach.
Wydział stawia sobie za cel rozwijanie i pełne wykorzystanie posiadanego potencjału przekładające się na zdobycie trwałej i znaczącej pozycji w strukturze Uniwersytetu oraz na polskim i międzynarodowym rynku usług edukacyjnych.
Wydział nie zapomina przy tym o dziedzictwie, tradycji i zwyczajach uniwersyteckich, oczekując od wszystkich pracowników i studentów wzajemnego szacunku i zaufania, rzetelnej pracy oraz przestrzegania zasad etyki. Dąży do dalszego rozwijania się jako wspólnota studentów i pracowników. Jednocześnie zachowując tradycje wysokiego poziomu nauczania, a tym samym wymagań wobec studentów zapewnia im przyjazne warunki studiowania, wprowadzając nowoczesne programy nauczania i otwierając się na świat.
Wydział podziela przekonanie, iż obecnie internacjonalizacja jest koniecznym warunkiem rozwoju każdej uczelni. Toteż działania ukierunkowane na otwarcie Wydziału na międzynarodowych studentów i wykładowców zostały podjęte wkrótce po jego utworzeniu. Międzynarodowy program Socrates / Erasmus wystartował już w roku akademickim 2001/2002. Od tego czasu liczba zagranicznych partnerów, studentów i wykładowców stale rośnie. Podczas tego okresu Wydział wprowadził również wiele kursów w angielskim, oraz nowatorskie projekty dla wykładowców Erasmusa: Tydzień Międzynarodowy ( od 2003) i Spotkania z Biznesem (od 2009), które odbywają się corocznie.
Obecnie Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych Nauk zamierza poszerzać obszary internacjonalizacji oraz przyspieszać i pogłębiać procesy pozyskiwania nowych partnerów i współpracy z nimi.
Dostarczając dobrej jakości kursy, w konkurencyjnej cenie, Wydział może stać się edukacyjnym centrum dla mniej bogatych studentów z europejskich i nieeuropejskich krajów. Z drugiej strony, współpraca z zagranicznymi uniwersytetami i partycypowanie w ich dorobku naukowym może stanowić duży bodziec do poprawy jakości edukacji i badań naukowych, którego są celami strategicznymi Wydziału, niemożliwymi do osiągnięcia bez internacjonalizacji Wydziału.
Dążąc do dalszego urzeczywistniania internacjonalizacji, Wydział zamierza realizować w okresie 2014 r. – 2020 r. następujące działania:
1) Przygotowanie specjalizacji dla studentów - Biznes Międzynarodowy (specjalizacji dostępna już w roku akademickim 2013/2014).
2) Otwarcie programu MA w zarządzaniu, w pełni w języku angielskim (prace rozpoczęte, realizacja projektu w terminie dwóch lat).
3) Stworzenie i wprowadzenie w życie projektu podwójnych dyplomów ( trwają rozmowy z potencjalnymi partnerami, realizacja projektu w terminie nie dalszym niż cztery lata).
4) Stworzenie i wprowadzenie w życie programu MBA.
5) Doskonalenie działalności promocyjnej Wydziału oraz aktywne poszukiwanie nowych partnerów i studentów, też z nie europejskich krajów, zwłaszcza z Chin, Indii i Brazylii.
6) Aktywne wykorzystanie istniejących porozumień oraz rozszerzenie ich na wspólne badania naukowe, wspólne ubieganie się o europejskie granty, czy wzajemna publikacja w czasopismach naukowych..